#1 2009-07-21 19:26:19

Lily

Administrator

Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 1365
Punktów :   
Skąd: przybywasz?
Wiek: XVI ^^
Idol ^^: Aki<3
Ulubiona piosenka^^: 'Mousou Nikki' <3

Hayao Miyazaki

Po dłuższym zastanowieniu uznałam, że bez sensu tworzyć osobne tematy do każdego z Jego dzieł. A moim zdaniem, każde zasługuje na wspomnienie o nim.

http://images.allmoviephoto.com/1999_Princess_Mononoke/hayao_miyazaki_princess_mononoke_001.jpg

Jeden z pierwszych twórców filmów animowanych w Japonii, nazywany "japońskim Disney'em" .Tworzy filmy ambitne i dla szerokiego grona odbiorców. Jego dzieła zdobywają liczne nagrody, biją w Japonii wszelkie rekordy oglądalności pogrążając nawet takie hity jak "Titanic".


Hayao Miyazaki jest jednym z obecnie najgłośniejszych, o ile nie najgłośniejszym z japońskich twórców. Znakomity mangaka, reżyser i animator, niedawno zdołał zachwycić cały świat najnowszym projektem o nazwie MONONOKE HIME, dziełem monumentalnym pod względem rozmachu i produkcji. Prace nad filmem zajęły trzy lata i pochłonęły całe dwa miliardy jenów, sumę niezwykłą jak na film animowany.

Ale sam Hayao-sensei był już sławny na długo przed rozpoczęciem prac nad MONONOKE HIME... Jego kariera rozpoczęła się już w roku 1963, kiedy otrzymał pracę w Toei Animation... chociaż może zacznijmy od początku.

Hayao Miyazaki urodził się w 5 stycznia 1941 roku w Tokyo, jako, pod względem wieku, drugi spośród czterech braci - Araty, Youtaki i Shirou. Podczas drugiej wojny światowej rodzina Miyazakich posiadała fabrykę Miyazaki Koukuuki, która między innymi produkowała stery dla słynnych myśliwców Zero.W latach 1947 Hayao rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Utsunomiya. W tym samym roku jego matka zachorowała na gruźlicę. Choroba ciągnęła się przez dziewięć lat, aż do 1955 roku. Jeden z najbardziej znanych filmów Miyazakiego, TONARI NO TOTORO (wyświetlany w Polsce pod tytułem MÓJ SĄSIAD TOTORO), jest pod pewnymi względami hołdem złożonym własnej matce, chociaż część krytyków dopatruje się w nim swoistej autobiografii Mistrza. W latach 1953-55 Hayao kończy szkołę podstawową Eifuku (była to już trzecia podstawówka, do której chodził) i dostaje się do szkoły średniej (Junior High) Omiya. Kończy ją, i w latach '56-'58 rozpoczyna naukę w wyższej szkole średniej (High) Toyotama. Tam widzi pierwszy japoński film anime w kolorze: HAKUJADEN (reż. Taiji Yabushita), wyprodukowany przez Touei Animation w roku 1958. Postanawia zostać mangaką, ale mając doświadczenie w rysowaniu jedynie okrętów i samolotów, późniejszy znakomity chara-designer zauważa, ze... nie potrafi rysować postaci ludzkich. W latach '59-'62 Hayao kończy wyższą szkole średnią i dostaje się na studia na uniwersytecie Gakushuin. Studiuje tam ekonomię, jednocześnie działając w szkolnym klubie rozwoju literatury dziecięcej, który był najbliższy pracy nad komiksami.

W roku '63 kończy studia i rozpoczyna trzymiesięczny okres próbny w Toei Animation. Otrzymuje pracę przy projekcie WAN WAN CHUSHINGURA, a potem w pierwszej wypuszczonej przez Toei serii TV, OKAMI SHOUNEN KEN. Wkrótce po rozpoczęciu pracy w Toei wybucha protest związków zawodowych, zaś Hayao staje na czele demonstrujących animatorów! W roku '64 zostaje sekretarzem związków w Touei Animation, zaczyna także romansować z Akemi Ota, również animatorką w Touei.

Pod koniec roku '65 Isao Takahata, późniejszy bliski współpracownik Miyazakiego, rozpoczyna prace nad TAIYO NO OJI HORUS NO DAIBOKEN. Hayao dołącza do projektu jako animator i scenograf. Żeni się także z Akemi, również biorącą udział w realizacji filmu. TAIYO NO OJI... wchodzi na ekrany w roku 1968, zaś małżeństwo Miyazakich natychmiast rozpoczyna prace nad NAGAGUTSU O HAITA NEKO, również jako animatorzy.

Hayao Miyazaki opuszcza Touei Animation w roku 1970 i przenosi się do studia A-Pro, w którym pracuje Isao Takahata. Rok później wyjeżdża do Szwecji wraz z prezydentem Tokyo Movie Yutaka Fujioka aby zapewnić wytwórni prawa do adaptacji znanej powieści Astrid Lindgren PIPPI LONGSTOCKINGS, znanej u nas jako FIZIA POŃCZOSZANKA. Niestety, nic z tego nie wychodzi. Ale jest to zaledwie początek podróży Miyazakiego po świecie. W 1973 on i Takahata opuszczają A-Pro przenosząc się do Zuiyo Pictures. W tym samym roku Hayao wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie szuka inspiracji do pracy nad serialem ARUPUSU NO SHOUJO HEIDI, który był dawno temu wyświetlany również w Polsce. W 1975 ląduje we Włoszech i w Argentynie, zbierając materiały do prac nad serialem HAHA O TAZUNETE SANZEN-RI.

W 1980 Miyazaki zostaje głównym instruktorem nowych animatorów w Telecom. Używa zresztą nazwy swojej firmy jako pseudonimu podczas reżyserowania odcinków #145 i #155 serii LUPIN III.

Wreszcie w roku 1983 pojawia się projekt jednego z najsłynniejszych i najlepszych filmów Miyazakiego: KAZE NO TANI NO NAUSICAÄ. Film powstawał według scenariusza Hayao, był również przez niego reżyserowany. Producentem został Takahata, zaś jako mające zająć się projektem studio wybrano Topcraft.

NAUSICAÄ nie mogła przejść bez echa. Znakomity scenariusz i design, wspaniała kreska, doskonała muzyka... z drugiej strony, młodszy brat Hayao, Shirou, pracował wówczas w Hakuhoudo - drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii. W ten sposób, oczywiście w zamian za stosowne profity, NAUSICAÄ zaraz po wejściu na ekrany w roku 1984 stała się przebojem.

W roku 1985 w Musashino powstaje sławne Studio Ghibli, stworzone przez Miyazakiego, Takahatę i Touru Harę (kierownik produkcji studia Topcraft).

Rozpoczynają się prace nad TENKUU NO SHIRO LAPUTA, zaś Miyazaki wyjeżdża do Walii, aby tam przygotować się do realizacji filmu. LAPUTA ukazuje się w roku 1986, równocześnie z ukazaniem się w Stanach Zjednoczonych wyedytowanej, skróconej wersji NAUSIKI pod tytułem WARRIORS OF THE WIND.

W 1988 ukazuje się kolejny film Studia Ghibli, TONARI NO TOTORO, wyświetlany w Polsce jako MÓJ SĄSIAD TOTORO z koszmarnie zdubbingowanymi piosenkami. W tym samym roku pojawia się manga ZASSOU NOUTO, HIKOUTEI JIDAI, będąca zapowiedzią filmu, który ukazał się pod tytułem KURENAI NO BUTA w roku 1992, z Toshio Suzuki jako producentem. W 1989 na ekrany wchodzi następny klejnot w dorobku Studia Ghibli, MAJO NO TAKKYUUBIN, film wyprodukowany i nakręcony przez Miyazakiego na podstawie własnego scenariusza. W 1991 pojawia się nakręcony przez Takahatę OMOHIDE PORO PORO, z Miyazakim jako producentem. W '92 na ekrany wchodzi wspomniany już KURENAI NO BUTA, wyświetlany w Polsce pod tytułem SZKARŁATNY PILOT.

Aż do roku 1995 trwa cisza. Trwają prace nad monumentalnym projektem MONONOKE HIME, jednocześnie na rynku pojawiają się kolejne tomy mangi KAZE NO TANI NO NAUSICAÄ pióra Hayao Miyazakiego. W '95 ukazuje się MIMI O SUMASEBA, ale wszyscy czekają na HIME, która według zapowiedzi Studia Ghibli miała wejść na ekrany w lipcu 1996...
Gdy w końcu nadeszła premiera Mononoke Hime stała sie jawiekszym hitem roku zarabiając ponad 160 mln dolarów. W 2002 jego najnowszy film Spirited Away zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie


Żywa legenda świata anime. Urodził się w rodzinie bardzo związanej z przemysłem lotniczym, stąd jego częste filmowe reminiscencje do sprzętu latającego. Rozpoczął karierę w Toei Doga w 1964r., gdzie był jednym z twórców wielu klasyków anime. W 1973 zaczął pracę z Isao Takahata w Nippon Animation, w 1979 przeniósł się do Tokyo Movie Shinsha. W roku 1984 założył legendarne Studio Ghibli. Jego najnowszy film, "Sen to Chihiro no Kamikakushi", zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
xomitsux

źródło: filmweb

Eto... Najnowyszy film Miyazakiego, którego premiera miała miejsce w lipcu zeszłego roku, niestety do tej pory nie doczekał się wydania w Polsce. Mowa tu o 'Gake no ue no Ponyo'. Jest to typowa bajka skierowana do najmłodszych, ale każdy miłośnik anime znajdzie w niej coś dla siebie. Można powiedzieć, że jest wręcz "przesiąknięta" Miyazakowym klimatem.

Moim zdaniem facet to geniusz i kocham Jego filmy ("Spirited Away", "Hauru" i "Totoro" do tej pory oglądam raz w miesiącu, "Mononoke" prawie równie często). Osobiście uważam, że każdy szanujący się fan anime powinien znać jego filmy.
A co Wy o tym myślicie?^^


PINK SPIDER!!

'If she is hot, she is a guy!'

Offline

 

#2 2009-08-07 12:48:21

Yume

Moderator

Zarejestrowany: 2009-08-06
Posty: 994
Skąd: Kraków
Wiek: 24
Ulubiona piosenka^^: "Watashi wa ame"

Re: Hayao Miyazaki

Piękne, zaczarowanie, magiczne, mądre...
i bardzo wzruszające
są produkcje Hayao Miyazakiego.

Absolutnie jeden z największych twórców.

Offline

 

#3 2009-08-07 16:47:28

Lily

Administrator

Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 1365
Punktów :   
Skąd: przybywasz?
Wiek: XVI ^^
Idol ^^: Aki<3
Ulubiona piosenka^^: 'Mousou Nikki' <3

Re: Hayao Miyazaki

Dla mnie bezkonkurencyjnie największy. Może jestem dziwna, ale naprawdę - dla mnie jest bezkonkurencyjny.
Ach... Spirited Away... Mononoke... Hauru... *rozmarzyła się*
Kocham <3


PINK SPIDER!!

'If she is hot, she is a guy!'

Offline

 

#4 2009-08-17 18:46:52

sadako

Moderator

12951434
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 112
Punktów :   
Skąd: Sprzed komputera
Wiek: 16 (a może raczej 6?...xD)
Idol ^^: Yuuya xD
Ulubiona piosenka^^: "Uso"

Re: Hayao Miyazaki

Ja jak mam oglądać jakieś filmy, to tylko te od Miyazakiego-sama.
Pamiętam jak obejrzałam Spirited Away po raz pierwszy...Łaziłam oczarowana cały tydzień XD
I z Totoro było tak samo, cały czas nuciłam sobie ending xD

Offline

 

#5 2009-08-18 10:36:37

Lily

Administrator

Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 1365
Punktów :   
Skąd: przybywasz?
Wiek: XVI ^^
Idol ^^: Aki<3
Ulubiona piosenka^^: 'Mousou Nikki' <3

Re: Hayao Miyazaki

Ja, szczerze mówiąc, nie pamiętam jak obejrzałam pierwszy raz Spirited Away^^" Byłam na premierze w Heliosie i chyba tak średnio mi się podobało. A Totoro na początku się bałam. Ale im więcej razy to oglądałam, tym bardziej się uzależniałam i mocniej kochałam^^


PINK SPIDER!!

'If she is hot, she is a guy!'

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl